Ytterfoder, Gefle, Arthur Percy, 1950-tal. Höjd 18 cm, diameter 18 cm.
Vas, dekor i rosa. Ilse Claesson, Rörstrand. Höjd 21 cm.
Fat, dekor i rosa. Ilse Claesson, Rörstrand. 14 x 14 cm.
Båda delarna märkta Rörstrand Claesson.
Ytterfoder med spricka, krackelerad, missfärgad.