SOFFA. GUSTAVIANSK, 1700-tal.

SOFFA. GUSTAVIANSK, 1700-tal.
498348. SOFFA. GUSTAVIANSK, 1700-tal.

Gustaviansk. S.k. badkarsmodell. Svängd stoppad rygg. klädda armlän, raka kannelerade ben. dekor av skurna rosor, fast stoppad sits.
Längd ca 80 cm.
Bredd 190 cm.
Höjd 105 cm inklusive rosdekorationen.
Sitthöjd ca 50 cm.

Färgsläpp, skador, sprickor, ett framben löst, något rangliga ben, senare bemålning (Någon form av plastfärg, bruks/åldersslitage. dekorationer saknas, Förstärkningar i sarg. Torrsprickor.

Gör en kostnadsfri värdering!

Längd ca 80 cm.
Bredd 190 cm.
Sitthöjd ca 50 cm.

Gästriklands Auktionskammare
Antal besök: 1 427