STOLAR, 3 st, Gustavianskt, Stockholmsarbete, Stockholms stolmakarämbetets sigill, 1700-tal.

498190. STOLAR, 3 st, Gustavianskt, Stockholmsarbete, Stockholms stolmakarämbetets sigill, 1700-tal.

Stolarna med Stockholms stolmakarämbetets sigill.
Målad, genombruten rygg, Skuren dekor. Bladhölstrade ben. Fast stoppad rygg och sits.
Längd 44 cm.
Bredd 50 cm.
Höjd 86 cm.
Sitthöjd ca 48 cm.

Färgsläpp, senare bemålning (någon form av plastfärg), skador, sprickor, förstärkta i sits (järn), dekorationer på stolar saknas eller skadade, något rangliga. bruks/åldersslitage.
Stockholms stolmakarämbetets sigill övermålat med tunn lasyr färg.

Gör en kostnadsfri värdering!

Längd 44 cm.
Bredd 50 cm.
Höjd 86 cm.
Sitthöjd ca 48 cm.

Antal besök: 744