HIMMELSGLOB, 1800-tal.

HIMMELSGLOB, 1800-tal.
497825. HIMMELSGLOB, 1800-tal.

Svart klot av papiermaché med orangefärgad skal omgiven av mässingsring. Ram av valnöt i stil med 16-1700 Talet. Troligen Tyskland, 1800-tal, höjd 40 cm, bredd 40 cm.

Ram med sprickor och håligheter, limrester, klot med -bucklor och repor. Ålders- och bruksslitage.

Gör en kostnadsfri värdering!

Deutsch Auctioneers
Adress

Dorotheergasse 13
1010 Innere Stadt
Österrike

Placering
Platz 1
Antal besök: 1 617