Svart klot av papiermaché med orangefärgad skal omgiven av mässingsring. Ram av valnöt i stil med 16-1700 Talet. Troligen Tyskland, 1800-tal, höjd 40 cm, bredd 40 cm.
Ram med sprickor och håligheter, limrester, klot med -bucklor och repor. Ålders- och bruksslitage.