497593. HATTASK, "Luterma, Estland". Skiktlimmad björkfanér, 1900-talets första hälft.
Stämpel på lockets insida föreställande ryska dubbelörnen samt tillverkarens stämplar. Spännband av läder. Diameter 52 cm, höjd 28 cm.
Bruksslitage, skada på lockets kant.