DRÄKTSMYCKEN 3 delar i silver och förgyllt silver ca 1900.
497198. DRÄKTSMYCKEN 3 delar i silver och förgyllt silver ca 1900.
Brosch med genombruten dekor, fäste i form av krönt hjärta med filigrandekor och bladhängen.
Längd 13,7 cm
Vikt 14,90 g
Dräktsmycke i fornnordisk stil med graverad dekor av blad.
Stämplad BE, otydlig stadsstämpel samt kattfot 1902.
Längd totalt 8,8 cm
Vikt 20,55 g
Total vikt 35,45 g.
Längd 13,7 cm
Vikt 14,90 g
Längd totalt 8,8 cm
Vikt 20,55 g
Total vikt 35,45 g.