LOUIS LATAPIE. idrottsman oljemålning.

496464. LOUIS LATAPIE. idrottsman oljemålning.

Louis Latapie (1891-1972) framstående representant för sen kubismen, idrottsman står med boll, sidled benen på en person med en grön bakgrund. Olja på papper på duk, signerad nedre högra, inramad. Höjd 46cm Bredd 26cm.

I gott åldersrelaterat skick, kli repor och repulsioner på ramen.

Gör en kostnadsfri värdering!

Deutsch Auctioneers
Adress

Dorotheergasse 13
1010 Innere Stadt
Österrike

Placering
Platz 1
Antal besök: 585