496464. LOUIS LATAPIE. idrottsman oljemålning.
Louis Latapie (1891-1972) framstående representant för sen kubismen, idrottsman står med boll, sidled benen på en person med en grön bakgrund. Olja på papper på duk, signerad nedre högra, inramad. Höjd 46cm Bredd 26cm.
I gott åldersrelaterat skick, kli repor och repulsioner på ramen.