NICOLAS POUSSIN. Efter. ”Bacchian scen.” Forntida gammal mästarkopia, efter originalet från ca. 1630.

495951. NICOLAS POUSSIN. Efter. ”Bacchian scen.” Forntida gammal mästarkopia, efter originalet från ca. 1630.

Olja på duk, daterad omkring 1800/20, ej signerad, fördubblad, yngre inramad. Mått ca. Ram 74 x 88 x 5 cm, bår 57 x 71 cm.

Den visar Cupid, den naturliga guden Pan, på vars axlar kärlekens gudinna Venus stiger. En faun följer med attribut av vin, Cupid bär de av pan, flöjt och thyrsus stav.

Nicolas Poussin (15.06.1594 Les Andelys- 19.11.1665 Rom), viktigt, om inte den viktigaste, franska målaren från den klassicistiska barockperioden; han var gudfadern här för den okända beundraren när han skapade sitt framgångsrika arbete.

Dubbel/laminerad på duk, med retuschering, inramad på senare tid.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 682