495904. SKRIVBORD, Karl-Johan, 1800-talets mitt.
Delbart. Fanerad med masurbjörk. Svärtad skiva. Tre lådor i sarg. Hurtsar med dörrar och bakomliggande hyllplan. Längd 94. Bredd 38. Höjd 81 cm.
Slitage. Repor och märken. Torrsprickor. Fanerskador. Senare svärtad skiva.
Nycklar saknas.