TEKANNA med LOCK samt SKEDFAT, porslin, Kina, 1700-tal.

495807. TEKANNA med LOCK samt SKEDFAT, porslin, Kina, 1700-tal.

Plykrom dekor i emaljfärger av figurscen resp löv och blomma. Tekannans höjd 14 cm. Skedfatets längd 18 cm.

Kannans mynning med smärre hårspricka. Troligen ej originallock. Slitage.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 588