495701. HERMAN BLÖDISTEL. "Allegori över gudfruktigheten", olja på duk, signerad Herman Blödistel samt daterad 1688.
Dagmått 81 x 101,5 cm.
Falsmått 84 x 107,5 cm.
Rikt ornamenterad svart ram.
Hål i duk på flertal ställen (Mindre hål).
Färgbortfall, gulnad.
Ramen skador på hörn samt runtom, färgbortfall, senare bemålning.