BESTICKSERVIS, 105 delar, nysilver, "Engelsk Snäck" (Kings Pattern), 1900-talet första hälft.

495695. BESTICKSERVIS, 105 delar, nysilver, "Engelsk Snäck" (Kings Pattern), 1900-talet första hälft.

10 gafflar, längd 21,5 cm
10 knivar, med blad E.Jernmanuf.Aktiebolaget Eskilstuna, längd 25 cm
22 matskedar, längd 22,5 cm
17 gafflar, längd 18 cm.
12 knivar, blad Jernbolaget Eskilstuna, längd 22 cm
12 skedar, längd 18,5 cm
9 smörgåsgafflar, längd 15,5 cm.
3 fruktknivar, längd 18,5 cm.
Uppläggningssked, längd 30 cm
Såssked, längd ca 20 cm
7 teskedar, längd 13,5 cm.
Vaniljsåssked, snäckmodell, med monogramgravyr, längd 17 cm.

Slitage, fläckar. Några blad lösa från skaft.

Gör en kostnadsfri värdering!

10 gafflar, längd 21,5 cm
22 matskedar, längd 22,5 cm
17 gafflar, längd 18 cm.
12 skedar, längd 18,5 cm
3 fruktknivar, längd 18,5 cm.
Uppläggningssked, längd 30 cm
Såssked, längd ca 20 cm
7 teskedar, längd 13,5 cm.

Antal besök: 664