VÄSKA, tillhör Tullinspektör, Hovkamrerare Paul Otto Rudebeck. empire tidigt 1800-tal.

495314. VÄSKA, tillhör Tullinspektör, Hovkamrerare Paul Otto Rudebeck. empire tidigt 1800-tal.

Ca 9 x 8 cm.
Handsytt- och broderi med guldtråd. Motiv av Stockholm Skeppsbro i metall.
Paul Otto Rudebeck född 1789 och dog 31 maj 1848 in Askersund, Örebro. Han arbetat som tullinspektör och hovkamrerare. Han fick väskan 1815 enl. proveniens.

Bruksslitage.

Gör en kostnadsfri värdering!

Ca 9 x 8 cm.

Bruksslitage.

Antal besök: 476