HANDKOLORERAT TRYCK, Kejsare "Qin Shi Huangdi", Kina 1900-tal.

495085. HANDKOLORERAT TRYCK, Kejsare "Qin Shi Huangdi", Kina 1900-tal.

119 x 67 cm.
Qin Shi Huangdi (秦始皇帝; pinyin: Qín Shǐ Huángdì), "förste kejsaren av Qin", personnamn Ying Zheng (嬴政; pinyin: Yíng Zhèng), född 259 f.Kr., död 210 f.Kr., var den trettioförste härskaren av riket Qin (och den sjätte härskaren som kallades kung av sin stat). Han krönte sig själv till den förste kejsaren av Qindynastins Kina år 221 f.Kr. efter att ha enat det i småstater splittrade landet.

Bruksslitage, veck.

Gör en kostnadsfri värdering!

119 x 67 cm.

Bruksslitage, veck.

Antal besök: 1 180