495019. KYRKLIG SVEPA och VANTAR, för bröllop, ull och getskinn med broderier, allmoge, märkt och daterad "SÅS : EJD, 1820". Delsbo.
Röd yllefilt med rikt blomsterbroderi samt broderi med silvertrådar. Vantar invändigt fodrade med getskinn.
Svepa, längd 228 cm, vantar längd 19,5 cm.
Bruk- och åldersrelaterat slitage, silvertrådar med nötning.