MÄSSHAKE / MÄSSKRUD, sidenbroderi med silvertrådar, Frankrike, 1700-tal.

494998. MÄSSHAKE / MÄSSKRUD, sidenbroderi med silvertrådar, Frankrike, 1700-tal.

Guldfärgat sidentyg med rikligt broderi i form av blomster och bladslingor i polykrom färgsättning, kantsömnader med silvertråd. Bredd 117 cm ärmslut till ärmslut, längd 96 cm.

Bruksslitage, partier med nött silvertråd, några sidosömmar har gått upp.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 2 344