494964. FIOLLÅDA med FIOL, allmoge, märkt H.P.S. 1845.
Röd och grön originalfärg på lådan. Fiolen märkt invändigt "Fiolen reparerad af N.O. Eriksson Gudmundstjärn 18/1 1912" . Längd 71,5, bredd 18-24 cm, höjd 13 cm. Fiolens längd 61 cm.
Ställvis slitage. Slitage på fiolen, lagning på locket, stämmskruvar saknas, fanerskada. Stallet skans.