FIOLLÅDA med FIOL, allmoge, märkt H.P.S. 1845.

494964. FIOLLÅDA med FIOL, allmoge, märkt H.P.S. 1845.

Röd och grön originalfärg på lådan. Fiolen märkt invändigt "Fiolen reparerad af N.O. Eriksson Gudmundstjärn 18/1 1912" . Längd 71,5, bredd 18-24 cm, höjd 13 cm. Fiolens längd 61 cm.

Ställvis slitage. Slitage på fiolen, lagning på locket, stämmskruvar saknas, fanerskada. Stallet skans.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 1 001