ARTHUR PERCY. Kaffeservis, 40 delar, porslin, "Casablanca", Karlskrona Porslinsfabrik. 1900-talets mitt.

494754. ARTHUR PERCY. Kaffeservis, 40 delar, porslin, "Casablanca", Karlskrona Porslinsfabrik. 1900-talets mitt.

Refflad dekor med glasyr i vitt med guldkant. Stämplade "Karlskrona, Sweden, Percy".
12 st kaffekoppar, höjd 5,5 cm.
12 st kaffefat, diameter 13,5 cm.
12 st assietter, diameter 17,7 cm.
1 st kaffekanna, höjd 19,5 cm.
1 st gräddkanna, höjd 8,5 cm.
1 st sockerskål, höjd 9,5 cm.
1 st mjölkkanna, höjd 15,7 cm.

Smärre bruksslitage, några delar med smärre nötning på gulddekoren.

Arthur Percy (1886–1976)

Gör en kostnadsfri värdering!

1 st gräddkanna, höjd 8,5 cm.
1 st sockerskål, höjd 9,5 cm.

Arthur Percy (1886–1976)

Antal besök: 3 082