TAPETER, 4 st rullar, embossat papper, handtryckta och handkolorerade, Borås Tapetfabrik, 1920-tal. Totalt ca 50 meter.

494727. TAPETER, 4 st rullar, embossat papper, handtryckta och handkolorerade, Borås Tapetfabrik, 1920-tal. Totalt ca 50 meter.

Proviniens: Enligt uppgift tidigare tillhörande Grevinnan Stenbock för att uppföras på Korsnäs gård i Grödinge. Tapeterna är inköpta från gården.

Stämplade "Giftfri" samt med firmastämpel. Dekor i form av blåregn i blå och gröna toner med förgyllda och försilvrade detaljer. Bredd 50,5 cm.

Oanvända på rulle, smärre fuktfläckar på baksida första delarna med veck och smärre revor vid kanterna.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 1 291