494727. TAPETER, 4 st rullar, embossat papper, handtryckta och handkolorerade, Borås Tapetfabrik, 1920-tal. Totalt ca 50 meter.
Proviniens: Enligt uppgift tidigare tillhörande Grevinnan Stenbock för att uppföras på Korsnäs gård i Grödinge. Tapeterna är inköpta från gården.
Stämplade "Giftfri" samt med firmastämpel. Dekor i form av blåregn i blå och gröna toner med förgyllda och försilvrade detaljer. Bredd 50,5 cm.
Oanvända på rulle, smärre fuktfläckar på baksida första delarna med veck och smärre revor vid kanterna.