494629. KAFFESERVIS, 6 delar porslin Meissen 1924-1934.
Polykrom dekor av alpblommor, förgyllda detaljer såsom öron och kant, med rocailler.
2 koppar
2 underfat
2 assietter, diameter 19 cm
Undertill märkta med korslagda svärd samt i godset stämpeln U62.
Samtliga delar andrasortering.
En kopp med lagning.
2 koppar
2 underfat
2 assietter, diameter 19 cm
En kopp med lagning.