MYNT, 11 st, silver, jubileum m.m, 1900-tal.

494276. MYNT, 11 st, silver, jubileum m.m, 1900-tal.

1 st 100-kr jubileumsmynt 1983, Riksdag Helgeandholmen.
1 st 100-kr jubileumsmynt 1984, Förtroende, Säkerhet, Nedrustning, Stockholm.
1 st 200-kr jubileumsmynt 1983, Carl XVI Gustaf Konung i 10 år.
1 st mynt, I kvarteret konglmyntet på kungsholmen i Stockholm präglades Sveriges mynt i 124 år, stämplad Myntverket, Eskilstuna, 1975.
2 st 5-kronor jubileumsmynt, till minne av tvåkammarriksdagens tillkomst, 1966.
1 st 50-kr jubileumsmynt, Kungliga bröllopet, 1976.
2 st 5-kronor, 1955 samt 1971.
1 st 2-krona, 1964.
1 st 10-öre, 1946.

Cirkulerade, 4 st bevarade.

Gör en kostnadsfri värdering!

1 st 2-krona, 1964.
1 st 10-öre, 1946.

Cirkulerade, 4 st bevarade.

Antal besök: 1 350