UNBEKANNTER KÜNSTLER. ”Flickan och fågeln”, olja på duk, ej tecken. u. dat.
493381. UNBEKANNTER KÜNSTLER. ”Flickan och fågeln”, olja på duk, ej tecken. u. dat.
Mått 89,5 x 73 cm.
Filigran oljemålning väcker sympati i betraktaren. En flicka sörjer förlusten av en duva som ligger på hennes bord. Målningen är varken signerad eller daterad. Borstens stil visar ändå skicklighet.
Mått 89,5 x 73 cm.