OSKAR LINDBERG. 8 st skissblock, mestadels 1800-talets andra hälft samt PEKSTAV/DIRIGENTPINNE tillhörande O Lindberg.

493258. OSKAR LINDBERG. 8 st skissblock, mestadels 1800-talets andra hälft samt PEKSTAV/DIRIGENTPINNE tillhörande O Lindberg.

Skissblock med olika motiv bland annat med skisser över mönster, detaljer på möbler och hus med mera.
Största blocket ca 23,5 x 14,5 cm.

Dirigentpinne med gravyr "Till arkitekt O. Lindberg med tacksamhet af H.K.S sångkör", ostämplad, längd ca 42 cm.

Oskar Lindberg (1852-1916) var arkitekt och överlärare vid Tekniska Högskolan. Gift med Andrea Lindberg (1874-1954). Bror till Theodor Lindberg.

Se även dessa utrop.

Slitage, ej fullt genomgånget, skador, fläckar.

Gör en kostnadsfri värdering!

Se även dessa utrop.

Antal besök: 444