FAT, BÄGARE samt POKALER, silver, 24 delar, 1900-talets första hälft, vikt 2004 gram.

492843. FAT, BÄGARE samt POKALER, silver, 24 delar, 1900-talets första hälft, vikt 2004 gram.

Höjd pokaler 6 - 20 cm.
Fat diameter 14 - 15 cm.

Tillverkare: 1 st pokal, W A Bolin, 7 st föremål C G Hallsberg.
1 st fat H Müller, 5 st pokaler K Andersson.
4 st föremål Guldsmedsaktiebolaget GAB.
1 st fat Axel Bergman, 1 st pokal Bernhard Hertz.
1 st pokal B H Edlunds, 2 st fat K G Markströms.
1 st Vas, Portugisisk, Oporto, stämplad 833, efter 1938, höjd 11,5 cm.

Mestadels av föremålen med inskriptioner.

Bruksslitage, ej fullständigt genomgånget.

Gör en kostnadsfri värdering!

Höjd pokaler 6 - 20 cm.
Fat diameter 14 - 15 cm.

Antal besök: 533