FISKFAT, 4 st, porslin, Rörstrand, omkring sekelskiftet 18/1900.
492577. FISKFAT, 4 st, porslin, Rörstrand, omkring sekelskiftet 18/1900.
Längd 33,5 - 41 cm.
Bruksslitage, ett fat med nagg undersida framtill, ett fat med mindre nagg undersida fram och bak samt bränningsspricka undertill, blågrönt fiskfat med krackelyr och missfärgning.
Längd 33,5 - 41 cm.