EINAR FORSETH. "Förlaga till Kyrkfönster i Halmstad", blandteknik på papper, signerad och daterad 1952.

492560. EINAR FORSETH. "Förlaga till Kyrkfönster i Halmstad", blandteknik på papper, signerad och daterad 1952.

Bildmått 52,5 x 22,5 cm.

Einar Forseth (1892-1988), svensk konstnär och formgivare, född i Linköping.

Einar Forseth utbildade sig vid Slöjdföreningens skola på Valand i Göteborg och fortsattte därefter till Akademin. Han gjorde även ett flertal studieresor i Europa.

År 1917 var han med och tävlade om kakelugnsmodeller på den stora Hemutställningen, en stor produkt för Upsala-Ekeby under många år innan centralvärmen slog ut dem. Forseth gjorde även dekorer till keramikföremål, flera märkta med hans signatur och därför igenkända. Om denna signatur även innebär att han formgivit modellen är osäkert.

Det mest kända verken av hans hand är guldmosaikerna i Gyllene Salen i Stockholms Stadshus 1923 och målade glasfönster i många kyrkor runt om i landet liksom i katedralen i Coventry i England 1962.

Einar Forseth (1892–1988)

Gör en kostnadsfri värdering!

Bildmått 52,5 x 22,5 cm.

Einar Forseth (1892–1988)

Antal besök: 507