SEJDLAR, SKÅLAR och VAS, 9 delar, glas, Erik Höglund, Boda glasbruk, 1900-talets andra hälft.

492548. SEJDLAR, SKÅLAR och VAS, 9 delar, glas, Erik Höglund, Boda glasbruk, 1900-talets andra hälft.

Brun glasmassa med inneslutna bubblor. Rymd sejdlar ca 0,75 liter. Höjd 5,5 - 16,5 cm.

Bruksslitage, en sejdel något lägre.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 682