492248. JOSEF FRANK. BORD "Diplomat", Firma Svenskt Tenn, modellnummer 2073. 1950/60-tal.
Kvadratisk skiva med fyra ben med tassliknande fötter. Fanerat i mahogny.
Längd 105 cm
Bredd 105 cm
Höjd 48 cm.
Lack/fukt/värme skador på bordsskivan.
Märken, krakelyrer, bruks/åldersslitage.
Josef Frank (1885–1967)