BESTICKSERVIS, nysilver, ca 95 delar, modell "Rubans", Christofle, Frankrike, 1935.

492226. BESTICKSERVIS, nysilver, ca 95 delar, modell "Rubans", Christofle, Frankrike, 1935.

Ca 20 bestick saknas.

12 st matknivar, längd 25 cm.
12 st matgafflar, längd 21,3 cm.
9 st matskedar, längd 21,5 cm.
12 st dessertgafflar, längd 18,5 cm.
12 st dessertknivar, längd 20,5 cm.
10 st dessertskedar, längd 14,5 cm.
7 st kaffeskedar, längd 10 cm.
12 st bestickhållare, längd 9,5 cm.
2 st sockerskålar med 2 st sockerskedar, ca 4,3 cm i diameter samt 6,5 cm skedar.
1 st soppslev, längd 32 cm.
1 st tårtspade, längd 30,5 cm.
1 st stekgaffel, längd 22 cm.
2 st salladsbestick i nysilver/trä, längd 28 cm.

I medföljande schatull i 2 plan, fanerat trä med text Christofle & Cie, Manuf re d'orfevrefie samt inskription på lås Jg.B Vienna.

Modell "Rubans", översatt "Band", en variant utav rosett-modell.

Bruksslitage, nyckel saknas, slagmärken på schatull.

Nycklar saknas.

Gör en kostnadsfri värdering!

Ca 20 bestick saknas.

12 st matknivar, längd 25 cm.
1 st soppslev, längd 32 cm.
1 st stekgaffel, längd 22 cm.

Nycklar saknas.

Gästriklands Auktionskammare
Antal besök: 1 387