SKÅL, stengods, Maria Bengtsson, signerad, 1900-talets andra hälft.

491757. SKÅL, stengods, Maria Bengtsson, signerad, 1900-talets andra hälft.

Dekor i form av fågel, delvis glaserad. Diameter 14, höjd 6,5 cm.

Maria Bengtsson, svensk keramiker. Erhöll sin utbildning i Konstvetenskap Göteborg -82/83 samt Konstindustriskolan (HDK, Högskolan för konst och hantverk i Göteborg) 1984-88

Maria Bengtsson har deltagit i en rad utställningar såsom;
Arvika konsthall 2001, En skål för livet - vandringsutställning, Forsbergs gallerier, Tidaholm 2000, Fredrikshamns Konstmuseum, Danmark; Varbers Societet 1997, Gerleborg; Konstmuseet, Gbg 1996, Börstorps Slott 1994, Nordisk Vandringsutställning, Danmark, Finland och Sverige 1993
Oasen, Liljevalchs Konsthall, Sthlm 1992, Läckö Slott; Galleri Pictor, Gbg 199, Rydals Museum 1989, Röhsska Muséet, Gbg 1988.

Obetydligt bruksslitage.

Gör en kostnadsfri värdering!

Obetydligt bruksslitage.

Antal besök: 1 654