BESTICK, silver, 7 delar, modell "Svensk", 17-1800-tal, vikt 227,39 gram.

491346. BESTICK, silver, 7 delar, modell "Svensk", 17-1800-tal, vikt 227,39 gram.

1 st sockerströare, stämplad Jonas Elg, Z2 (1806), Västerås, längd ca 19,5 cm.
3 st matskedar, stämplade Pehr Zethelius, O2 (1796), Stockholm, längd 18,5 cm.
3 st teskedar, 1 st stämplad Jonas Elg, Z2 (1806), Västerås, 1 st endast stämplad Z2, troligen Jonas Elg, 1 st ostämplad.

Samtliga bestick med ägarmonogram, bruksslitage.

Gör en kostnadsfri värdering!

Gästriklands Auktionskammare
Antal besök: 477