MATSERVIS "JAPAN/KRASSE" med mönster i flytande blått, 29 delar, Gustavsberg 1800-talets senare hälft.

490900. MATSERVIS "JAPAN/KRASSE" med mönster i flytande blått, 29 delar, Gustavsberg 1800-talets senare hälft.

10 flata tallrikar, diameter 24 cm.
10 djupa tallrikar, diameter 23,5 cm.
8 förrättstallrikar, diameter 21,5 cm.
1 uppläggningsfat, längd 33,5, bredd 27 cm.
1 såssnipa, Normandy, höjd 11 cm, Johnson Bros, England, medföljer.

Slitage. Krakelyr, Vissa med missfärgningar. Micornagg på någon tallrik. En förrättstallrik med mindre spricka.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 3 111