SALONGSGRUPP, 8 delar, nyrokoko, 1865.

490563. SALONGSGRUPP, 8 delar, nyrokoko, 1865.

Soffa, två karmstolar, fyra stolar och bord. Fanerad med mahogny. Genombruten dekor. Fast stoppad rygg och sits. Karmstolar med hjultrissor av mässing. Soffans längd ca 188. Bordets längd 85. Bredd 55. Höjd 70 cm.

Bruksslitage. Klädsel med slitage och några hål. Torrsprickor. Senare förstärkningar i ben.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 592