489431. BORDSLAMPOR, ett par, "Triggy", design Lars Bessfelt / Christian von Sydov, Atelje lyktan AB, 1980-tal.
Fot med triangulär form av kompositmaterial.
Höjd ca 45 cm. Skärm, diameter ca 47 cm.
Buksslitage, repor, fläckar. Skärmar med veck och fläckar.