MAT- och TESERVIS, 57 delar, porslin, "Bell", Karin Björquist, Gustavsberg, 1900-tal.
489269. MAT- och TESERVIS, 57 delar, porslin, "Bell", Karin Björquist, Gustavsberg, 1900-tal.
9 st flata tallrikar, diameter 24,3 cm.
15 st djupa tallrikar, diameter 19,8 cm.
3 st rektangulära serveringsfat, längd ca 31 - 31,5 cm.
3 st ovala karotter, längd 23,3 cm.
1 st serveringsskål, diameter 22 cm, höjd 10,5 cm.
1 st ovalt serveringsfat, längd 40,5 cm.
1 st såskanna, längd 18,5 cm.
7 st tekoppar, höjd 6,5 cm.
12 st tefat, diameter 15,7 cm.
3 st assietter, diameter 18 cm.
1 st tekanna, längd 26,5 cm.
1 st gräddkanna, höjd 17,7 cm.
Bruksslitage, några delar med repor och smärre fläckar vid kanterna.
1 st såskanna, längd 18,5 cm.
7 st tekoppar, höjd 6,5 cm.
1 st tekanna, längd 26,5 cm.