489081. HERRARMBANDSUR, Longines, 1950-tal, stål.
Herrur Longines med stålboett, 32 mm diameter, tillverkad 1956, ljus urtavla med guldindex.
Mekaniskt urverk, 17 stenar, manuellt uppdrag.
Bruksslitage, smärre repor i bottnen, urverket fungerar vid test.