ALVAR AALTO. MATBORD, 2 st, STOLAR, 6 st, Artek, 1900-tal.

488743. ALVAR AALTO. MATBORD, 2 st, STOLAR, 6 st, Artek, 1900-tal.

Bordsskivor med vit laminat, underreden i lackerad björk, etikettsignerad undertill.
Längd 149 cm, bredd 75 cm, höjd 71 cm.

Stolarna av modell 66, lackad björk och björkfanér, sits i svart laminat, sitthöjd 43 cm.

Slitage, skador, fläckar, repor, stolar brännmärkta under sitsen.

Alvar Aalto (1898–1976)

Gör en kostnadsfri värdering!

Alvar Aalto (1898–1976)

Antal besök: 2 730