487639. KLAFFSKÄNK, allmoge, 1800-tal.
Två rundade dörrar och dörrar under klaff. Klaff med bakomvarande inredning. Svarvade pilaster och tråg på skivan. Längd 140, bredd 50, höjd 126 cm.
Bruksslitage. Invändigt bemålad, lackad utvändigt. En fotkloss lös.
Nyckel/nycklar finns.