SERVERINGSKANNA, mässing, Gusums Bruk, 1800-tal.

487635. SERVERINGSKANNA, mässing, Gusums Bruk, 1800-tal.

Lock krönt av urna. Handtag av svarvat trä. Stämplad "Gusums Bruk 1,3 L". Höjd ca 21 cm.

Ytslitage. Inre list med skada. Invändigt något anlupen metall.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 704