KARMSTOLAR, ett par, rokoko, Sverige, 1700-tal.

487286. KARMSTOLAR, ett par, rokoko, Sverige, 1700-tal.

Stol nr 1,
Vitmålad, svängd genombruten rygg med balusterbricka, svängda armlän, stoppade sitsar, svängda ben med fotkryss. Bredd ca 90 cm, djup ca 55 cm, höjd 101 cm.
Sitthöjd ca 45 cm.
Stol nr 2, Bredd ca 86, djup ca 53 cm, höjd 102 cm.

Slitage, smärre sprickor, mindre fläckar, senare bemålning.
Bruks/åldersslitage.

Gör en kostnadsfri värdering!

Stol nr 1,
Sitthöjd ca 45 cm.

Bruks/åldersslitage.

Gästriklands Auktionskammare
Antal besök: 1 228