487193. FIGURINER / DALAHÄST, 2 st, trä, hästar, 1800-tal.
Har följt samma familj sedan 1800-talet.
Originalmålning. Längd 12,5 -18 cm, höjd ca 14,5 - 15,5 cm.
Bruks och åldersrelaterat slitage, större häst med nedslitna ben. Mindre häst med spricka i ena frambenet.