485366. SOFFA, Eugen Höglund, Vetlanda, 1900-talets första hälft.
Tresitsig. Stomme av betsat lövträ. Rikligt skuren dekor med figurscener. Fotavslutningar med tassfötter. Fast stoppad rygg och sits. Längd ca 200 cm.
Slitage. Repor och märken. Klädsel med slitage och någon fläck. Något lösa kantband.