KAFFESERVIS, 61 delar, benporslin, bone China - Trillium - Royal Albert - England, 1900-tal.

485133. KAFFESERVIS, 61 delar, benporslin, bone China - Trillium - Royal Albert - England, 1900-tal.

Tryckt dekor med liljor och förgyllning.
Två versioner med skillnader i dekoren.
20 assietter, diameter 16 cm.
16 kaffekoppar.
21 kaffefat.
1 gräddkanna, höjd 9 cm.
1 sockerskål, höjd 5,5 cm.
1 serveringsfat, diameter 15 cm.
1 kaffekanna med lock, höjd 22 cm, har defekt under pipen.

Kaffekannans pip har nagg / spricka undertill.

Gör en kostnadsfri värdering!

20 assietter, diameter 16 cm.
16 kaffekoppar.
21 kaffefat.
1 gräddkanna, höjd 9 cm.
1 sockerskål, höjd 5,5 cm.

Leiflers Auktionshus
Antal besök: 2 454