484744. TAKKRONA med prismor, rokokostil, 1900-talets andra hälft.
Takkrona behängd med olikslipade prismor. Mittdel med obelisk. 7 ljuspunkter.
Höjd 60 cm, totalhöjd 81 cm. Diameter 48 cm.
El ej funktionstestad. Skärmar defekta, hål. Prismor med nagg.