483589. BRASSKÄRM, svärtat trä med sidenbroderi, omkring sekelskiftet 18/1900-tal.
Svarvade och snidade detaljer i form av lansar och riddare med bronserade detaljer. Sidenbroderi i form av vallmo. Höjd 143 cm, bredd 79 cm.
Bruksslitage, torrsprickor, sidenbroderi med slitage och fläckar.