SALONGSGRUPP, 6 delar, gustaviansk stil, daterad 1958.

483562. SALONGSGRUPP, 6 delar, gustaviansk stil, daterad 1958.

Blyertssignerad av möbelsnickare Johan Wiktor Johansson (Lindfors), Insjön. Skuren dekor av blomster och bladverk. Stolar av den svenska modellen.

Tresitssoffa med fast stoppad klädsel, längd 180,5, sitthöjd 42 cm.
Bord på fyra rakan ben med utdragbar låda, längd 89, bredd 51, höjd 70 cm.
Fyra stolar med genombrutna ryggar och lösa stoppade sitsar, sitthöjd 45 cm.

Bruksslitage, färgbortfall och färgsprickor, fläckar, en stol med spricka på rygg.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 670