482680. JADE ARMBAND SILVER 835 ANTIK.
Tillverkad och stämplad i 835 silver.
Armbandet är set med 7 runda, lätt vävda jade/serpentin cabochoner. Dessa kommer från Habachtal/Österrike i typisk form. De är 12 mm i diameter och är omgivna av en silverplatta med en slät kant. Jade-cabochonerna är rörligt förbundna med varandra med korta bitar av ärtkedja. Armbandet öppnas av en fjäder ring spänne.
Längd 18cm Bredd 1.4cm Jade Cabochons 1,2 cm Vikt 14,6 gram
Sällsynt historiskt armband från 1930-talet från Österrike.