SOPPTERRIN med FAT, flintgods, "Pagod", flytande blått, Rörstrand, 1800-talets andra del.

482585. SOPPTERRIN med FAT, flintgods, "Pagod", flytande blått, Rörstrand, 1800-talets andra del.

Soppterrin med lock samt underfat. Fatets längd 37 cm. Höjd, inklusive fat och lock, ca 28 cm.

Åldersrelaterat slitage. Krackelyr. Äldre lagningar på fatets undersida.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 3 489