482585. SOPPTERRIN med FAT, flintgods, "Pagod", flytande blått, Rörstrand, 1800-talets andra del.
Soppterrin med lock samt underfat. Fatets längd 37 cm. Höjd, inklusive fat och lock, ca 28 cm.
Åldersrelaterat slitage. Krackelyr. Äldre lagningar på fatets undersida.