SPEGEL, Nyrokoko, samt KONSOLBORD.

482006. SPEGEL, Nyrokoko, samt KONSOLBORD.

Förgylld och bronserad. Genombrutet krön. Riklig dekor. Spegelmått 194 x 66 cm. Totalmått ca 285 x 101 cm.
Konsolbord i svärtat trä med svart marmorskiva. Längd 110, bredd 46, totalhöjd 22 cm.
Enligt uppgift har spegeln hängt på ett slott i södra Skåne.

Bruksslitage, omförgylld/bronserad, senare spegelglas och bakstycke, förgyllningssläpp, smärre skador/sprickor, i övrigt gott skick. Marmorskiva med nagg/skador samt fläckar, konsolbord med sprickor.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 1 218